Ogłoszenia4. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 22.03.2020

21 marca, 2020

1. Przeżywamy 4. niedzielę Wielkiego Postu, która w liturgii nazywana jest „Laetare” – „Raduj się, Jerozolimo”.

2. Ponownie zwracam się do Was z usilną prośbą o pozostanie w niedzielę w domach i wysłuchania Mszy św. transmitowanej przez mediach. Przypominam o ograniczeniu możliwość uczestnictwa we Mszach św. (niedzielnych i w dni powszednie) do osób zamawiających intencje lub – w wypadku pogrzebu – do najbliższej rodziny. W kościele zachowajmy w ławkach bezpieczną odległość (czyli ok. 1,5 m), również w czasie przyjmowania Komunii Świętej i w kolejce do konfesjonału. Główne drzwi do świątyni (środkowe) będą otwarte na oścież, aby wchodzący nie mieli kontaktu z klamką, a także by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

3. „Dekretem po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce” z dnia 14 marca br., ks. biskup zawiesił wspólnie celebrowane nabożeństwa (Godzinki, Gorzkie Żale, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Droga Krzyżowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęca do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

4. W dniach, w których Msza św. sprawowana jest po południu, od godz. 16:00 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z dyżurem kapłana w konfesjonale. Godziny adoracji podane są na stronie internetowej parafii i w gablocie na zewnątrz kościoła. Ponieważ nie będzie możliwości zorganizowania spowiedzi przedświątecznej, zachęcam do skorzystania z niej już teraz, unikając tłumów przed świętami. Aby nie pozostawiać Was bez Pokarmu Eucharystycznego, podczas adoracji (o godz. 16:30), będzie możliwość przyjęcia Komunii Świętej. W tym tygodniu adoracja Najświętszego Sakramentu będzie w poniedziałek, środę, czwartek i piątek, w godzinach od 16:00 do 17:00.

5. Apeluję o poważne traktowanie poleceń służb sanitarnych i stosowanie się do nich, przy jednoczesnym zachowaniu spokoju i rozwagi. Powyższe wskazania proszę przyjąć w duchu troski o nasze zdrowie, tym bardziej, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo potrwa zagrożenie koronawirusem. Musimy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości, szukając zdrowych rozwiązań, które – choć wydają się może niekiedy przesadą – zapewnią Wam bezpieczeństwo, a mnie pozwolą na sprawowanie posługi kapłańskiej.

6. W obecnym czasie jedyną formą dotarcia do wszystkich parafian jest Internet. Na naszej stronie, w zakładce „Aktualności / Ogłoszenia”, zamieszczane są informacje i komunikaty na najbliższy tydzień. Bardzo proszę, aby przekazywać je osobom, które nie korzystają z Internetu. Niedzielne ogłoszenia będą aktualizowane w sobotę przed południem.

7. W środę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

8. W zakrystii są rozprowadzane „paschaliki” na stół wielkanocny (ofiara 6 zł).

9. W czasie ograniczenia możliwości uczestnictwa we Mszach św., pragniemy z każdą rodziną spotkać się przez słowo drukowane. Dlatego już od dzisiaj można nabyć świąteczne wydanie naszego biuletynu „Przystań”, w którym zamieściliśmy dla Was wiele ciekawych artykułów zarówno na trwający czas Wielkiego Postu jak i zbliżającą się Wielkanoc. Poznamy także historię cmentarza cholerycznego na Podlesiu oraz modlitwy do odmawiania w czasie pandemii. Niech pojedyncze osoby będące w kościele przekażą go swoim bliskim i sąsiadom. Koszt biuletynu – 5 zł.

10. Czasowo wstrzymany zostaje kolportaż „Gościa Niedzielnego”. Bieżące wydanie „Gościa” w wersji drukowanej będzie można kupić jedynie w tradycyjnych kanałach sprzedaży prasy. Zachęcam do skorzystania z darmowego, elektronicznego wydania „Gościa Niedzielnego”. Szczegóły na e.gosc.pl w zakładce „Instrukcja”.

11. Do dostrzegania i właściwego odczytywania Bożych znaków zachęca najmłodszych krótki film „Święta Faustyna”, zrealizowany przez Wydawnictwo „Promyczek” i Telewizję Polską. Wydawnictwo udostępnia go bezpłatnie na platformie YouTube. Oprócz filmu, zachęcam dzieci do odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia. Pomocą w modlitwie jest zamieszczona w Internecie śpiewana wersja koronki w wykonaniu „Promyczków Dobra”, która zaprasza do ufnego błagania o miłosierdzie dla nas i całego świata, szczególnie w Godzinie Miłosierdzia. Film i koronkę znajdziemy na stronie Wydawnictwa „Promyczek”.

12. W ostatnim tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. Adam Bieszcz. Polećmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.